سخن روز :
طرح ملی مبارزه با کرونا
1399/01/07

بر اساس دستورالعمل بسیج ملی مبارزه با بیماری کووید 19 منتشرشده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نکات عمومی که باید در آموزش‌ها و ارائه خدمات مد نظر قرار گیرد به شرح زیر است:

1- برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا، دست‌های خود را مرتب و درست حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید یا با مواد ضدعفونی کننده الکلی 70 درجه، دست‌ها را ضدعفونی کنید.

2- ضدعفونی کردن دست‌ها پس از هر بار تماس با سطوح آلوده یا غیرمطمئن ضروری است.

 3- سطوح آشپزخانه و محل کار را مرتب تمیز و ضدعفونی کنید.

4- دست ندهید و روبوسی نکنید.

5- هرگز به چشم، بینی و دهان خود دست نزنید.

6- از دیگران 2-1 متر فاصله بگیرید.

7- تا می‌توانید در خانه بمانید و بیرون نروید

8- هنگام عطسه و سرفه خود و دیگران، دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی یا آستین ناحیه آرنج بپوشانید.

9- دستمال کاغذی استفاده شده را به سطل زباله درپوش‌دار بیندازید.

10- اگر فکر می‌کنید بیمار هستید یا در اماکن شلوغ رفت و آمد می‌کنید، ماسک بزنید.

11- اگرچه علایم سرماخوردگی هم در کرونا دیده می‌شود ولی علایم اصلی کرونا سرفه، تب و تنگی نفس هستند.  در صورت وجود تنگی نفس یا علایم شبه آنفلوآنزا همراه با سرفه و تب، با زدن ماسکی که صورت و بینی را می‌پوشاند به مراکز 16 ساعته یا مراکز مشخص کرونا و در صورت عدم دسترسی به نزدیک‌ترین بیمارستان در شهر خود مراجعه کنید.

12- شماره تماس‌های 4030 و 190، آماده پاسخگویی به سوالات شما درباره پیشگیری و درمان کرونا است. در صورت وجود هر گونه سوال، با تماس با این مراکز از اقدامات صحیح آگاه خواهید شد.

13- افراد بالای 60 سال، زنان باردار، مبتلایان به بیماری‌های مزمن شامل قلبی عروقی، تنفسی، سرطان و افراد با ضعف سیستم ایمنی در معرض خطر بیشتری از بیماری کرونا هستند. لازم است مراقبت از این افراد با دقت بیشتری باشد.

14- اگر فقط تب، سرفه و علایم خفیف سرماخوردگی داشتید، در خانه بمانید و استراحت کنید.

15- در صورت وجود علایم بیماری از هرگونه سفر پرهیز کنید. در صورت بیمار بودن در خانه استراحت کنید و سعی کنید که از سرویس بهداشتی جدا استفاده کنید. هرگونه اضطراب نابجا را از خود دور کنید و با کسب اطلاعات صحیح سبب آرامش خود و نزدیکان شوید.

هموطنان به جای مراجعه به مراکز درمانی و جلوگیری از هرگونه ازدحام که خود سبب انتشار ویروس کرونا می‌شود، می‌توانند از طریق سامانه salamat.gov.ir با وارد کردن شماره ملی خود به سوالات ساده خود ارزیابی بیماری کووید-19 پاسخ داده و راهنمایی لازم را مطابق آخرین دستور عمل‌های وزارت بهداشت دریافت کنند.

تعداد مشاهده خبر39 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal