سخن روز :
نشست بررسی همکاری های مشترک ایران و صربستان در حوزه تبادلات کشاورزی
1399/11/09

به گزارش پات چهارشنبه هشتم بهمن ماه جلسه بررسی همکاری های مشترک ایران و صربستان در حوزه تبادلات کشاورزی با حضور سفیر جمهوری صربستان در ایران و مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستائی ایران در سالن جلسات این سازمان برگزار شد.

 به گزارش پات، در ابتدای این جلسه دراگان تودورویچ سفیر جمهوری صربستان ضمن اشاره به این که در عرصه بین الملل و روابط دو کشور، در زمینه کشاورزی و مبادلات مرتبط از اهمیت اساسی برخوردار است گفت: با سازمان مرکزی تعاون روستایی  آشنایی  قبلی دارم و می دانم که مهم ترین ارگان و نهاد در حوزه کشاورزی ایران است.

وی با تاکید بر اینکه ما آماده همه گونه همکاری با ایران در تمام حوزه های کشاورزی هستیم اظهار داشت: هدف ما توسعه روابط دوستانه بین دو ملت و افزایش مبادلات تجاری فیمابین است. در ادامه دکتر اصغرزاده عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ضمن گزارش مختصری از تاریخچه فعالیت و ظرفیت های سازمان و شبکه تعاونی های روستایی و کشاورزی تاکید کرد: سازمان و شبکه همواره از تعاملات بین المللی به منظور پیشبرد اهداف سازمانی که همانا افزایش عملکرد و بهبود کیفی محصولات کشاورزی می باشد ،استقبال می کند.

دراگان تودورویچ سفیر جمهوری صربستان نیز در این نشست گفت: با توجه به ظرفیت های تاثیر گذار و فراگیر شبکه تعاونی های روستایی و کشاورزی ایران، کشور صربستان با سابقه طولانی در امر تولید دانش فنی و نظری لازم برای تحول  کشاورزی به ویژه در بخش تولید، کاملا برای ورود و حضور موثر در عرصه های همکاری بین دو کشور ایران و صربستان آمادگی لازم را دارد.

در ادامه مهندس سیامک کلبادی مدیرعامل شرکت نگین سبز برنا ضمن اشاره به این که شرکت نگین سبز برنا اصلی ترین شرکت فعال در زمینه انتقال تکنولوژی در بخش کشاورزی از صربستان به ایران است گفت: کشور صربستان در پی تحمل پانزده سال تحریم  در دهه نود در بخش مکانیزاسیون و تولید بذور صیفی و سبزی به خودکفائی رسیده و از مهندسی معکوس بسیار قوی در حوزه تکنولوژی کشاورزی برخوردار است.

 همچنین دکتر معتمد معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به صادرات محصولات کشاورزی ایران بخصوص محصولات فراوری شده انواع خرما، انگور، کشمش و کنستانتره آب میوه به  کشور صربستان اشاره کرد و خواستار برگزاری نشست مشترک تجار و کارخانه داران کشور صربستان و مدیران عامل اتحادیه های سراسری تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی برای عقد قراردادهای صادراتی شد.

در ادامه دکتر شهبازی معاون فنی و اجرایی سازمان ضمن اشاره به نامگذاری سال میلادی جاری به سال سبزی و صیفی جات خواستار انجام پروژه های مشترک تولید بذور سبزی و صیفی جات و گیاهان علوفه ای همچنین تولید انواع سموم شیمیایی بین دو کشور شد.

در پایان این نشست دو جانبه مهندس طهماسبی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ضمن جمع بندی مباحث مطرح شده تاکید کرد: اگر بخواهیم فعالیت مثمر ثمری در حوزه فعالیتها و همکاری های مشترک دو کشور داشته باشیم بایستی بخش خصوصی وارد میدان شود. وی با اشاره به اینکه مبنای کار بایستی بخش خصوصی باشد نه سازمان تعاون یا دولت صربستان تصریح کرد: اتحادیه های سراسری تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران بایستی قراردادهای مطمئن و لازم الاجرا ببندند و منافع طرفین باید تامین شود و کارگروه مشترکی هم بر اساس تفاهمات فیمابین دو کشور تشکیل شود.

تعداد مشاهده خبر17 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal